برچ خنک کننده ، کولینگ تاور

برج خنک کننده چیست؟

کولینگ تاور یک دستگاه حذف گرما است که از آب برای انتقال گرمایی که به جو خواهد رسید ، استفاده می کند. به همین ترتیب، این ابزار صنعتی بر اساس اصل حذف گرما از آب با تبخیر بخش کوچکی از آب که از طریق واحد به گردش در می آید، عمل می کند. مخلوط شدن آب گرم و هوای خنک تر، گرمای نهان تبخیر را آزاد می کند و باعث خنک شدن آب می شود. اگر تا به حال از یک ساختمان بلند به پایین نگاه کرده باشید ، ممکن است متوجه یک واحد مربعی با پنکه در بالای آن، در ساختمان های شده باشید،که یک برج خنک کننده آب است.

هدف کولینگ تاور :

کولینگ تاور برای خنک کردن آب استفاده می شود و یک مبدل حرارتی بزرگ است که گرمای ساختمان را به اتمسفر خارج می کند و آب سردتر را به چیلر باز می گرداند. این ابزار ، آب گرم را از چیلر دریافت می کند. این آب گرم به آب کندانسور معروف است زیرا در کندانسور چیلر، گرما می گیرد. چیلر معمولا در یک سطح پایین تر است، مانند یک زیرزمین. نقش برج خنک کننده خنک کردن آب است، بنابراین می تواند برای گرفتن گرمای بیشتر به چیلر بازگردد.

چگونگی کارایی :

تجهیزات تهویه مطبوع و فرآیندهای صنعتی می توانند گرما را به آب انتقال دهند که این آب در گردش باید خنک شود. اینجاست که یک کولینگ تاور صنعتی وارد می‌شود. آب بیش از حد گرم شده از طریق برج خنک‌کننده جریان می‌یابد، جایی که گردش می‌کند و در معرض هوای خنک و خشک قرار می‌گیرد. گرما از طریق تبخیر آب برج خنک کننده در حال گردش را ترک می کند. سپس آب سردتر دوباره وارد تجهیزات یا فرآیند تهویه مطبوع می شود تا آن تجهیزات خنک شود و چرخه خنک کننده بارها و بارها تکرار می شود. هنگامی که کندانسور گرم وارد برج خنک‌کننده می‌شود، آب از چند نازل عبور می‌کند که آب را به قطرات کوچکی می‌پاشند، که سطح آب را افزایش می‌دهد و از طریق تبخیر بیشتر باعث از دست دادن گرما بیشتری می‌شود.

برج خنک کننده

چرا یک برج خنک کننده صنعتی مورد نیاز است؟

برج خنک‌کننده صنعتی جزء حیاتی بسیاری از سیستم‌های تبرید است و می‌توان آن را در صنایعی مانند نیروگاه‌ها، فرآوری‌های شیمیایی، کارخانه‌های فولاد و بسیاری از شرکت‌های تولیدی که در آنها خنک‌سازی فرآیند ضروری است، یافت. همچنین، یک این محصول تجاری می تواند برای تامین هوای خنک ساختمان های تجاری بزرگ مانند فرودگاه ها، مدارس، بیمارستان ها یا هتل ها استفاده شود.

یک کولینگ تاور صنعتی می تواند بزرگتر از یک سیستم HVAC باشد و برای حذف گرمای جذب شده در سیستم های آب خنک در گردش ، مورد استفاده در نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت، کارخانه های پتروشیمی، کارخانه های فرآوری گاز طبیعی، کارخانه های فرآوری مواد غذایی و سایر تاسیسات صنعتی استفاده شود.

انواع برج خنک کننده :

کولینگ تاور

سیستم های خنک کننده اغلب برای فرآیندهای صنعتی حیاتی هستند. این سازه‌های استوانه‌ای بلند، با روکش باز، وظیفه خنک‌کردن آب تولید شده از جریان هوا خنک‌ های صنعتی یا HVAC را بر عهده دارند. آنها بر اساس نوع کشش (طبیعی یا مکانیکی) و جهت جریان هوا (شمارنده یا متقاطع) طبقه بندی می شوند.

انواع کولینگ تاور بر اساس جهت حرکت آب و هوا

  • برج خنک کن جریان متقاطع
  • برج خنک کن جریان نا هم سو

انواع برج خنک کننده بر اساس روش انتقال حرارت

بر اساس نوع مکش هوا

  • مکش طبیعی
  • مکش مکانیکی

بهترین مواد اولیه برای ساخت برج خنک کننده :

سیستم های آب خنک عمدتاً از سه ماده ساخته می شوند: فلز، فایبرگلاس و پلاستیک.

همانطور که می دانید، فلز می تواند زنگ بزند و خورده شود. هر چیزی که در داخل آن است می تواند به مرور زمان شروع به نشت کند . جای تعجب نیست که یک کولینگ تاور فلزی فقط تا 15 سال عمر مفید دارد و نیاز به نگهداری با رنگ اپوکسی، درزگیرها و موارد دیگر دارد. این تعمیر و نگهداری می تواند منجر به خرابی کسب و کار شما شود. به همین دلیل است که فلز در حال حاضر با تکنولوژی بهتر جایگزین شده است.

برج خنک کننده با ساختار فایبرگلاس، اگرچه جایگزین بهتری برای فلز هستند. اما همچنان مستعد ترک و سایش هستند که می تواند منجر به هزینه های نگهداری طولانی مدت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *